fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Kulasek: A mogli zachować się jak trzeba...

Dziś PO chętnie stroi się w piórka przyjaciela służb mundurowych. Prawda jest taka, że od 13 lat stoi po zupełnie innej stronie i właśnie udowodniła to w Sejmie.

Blisko sześć lat temu PiS uchwaliło prawo, które podzieliło Polskę. Mam na myśli ustawę represyjną, która drastycznie obniżyła emerytury 56 tysiącom funkcjonariuszy mundurowych. Mało kto pamięta jednak, że pierwszą tzw. ustawę dezubekizacyjną uchwaliła w 2009 roku Platforma Obywatelska, a państwo PiS tamtą ustawę tylko „poprawiło”, m.in. obniżając emerytury także tym, którzy pracowali już dla III RP.

Mundurowi nie pogodzili z zasadą odpowiedzialności zbiorowej i poszli walczyć o swoje prawa sądach sądów. Liczba wydanych wyroków może nie jest zbyt wielka, bo wynosi na razie ok 2 tysięcy. Za to aż 90% wyroków, to orzeczenia korzystne dla mundurowych, które zmieniają zaskarżoną decyzję. Większość poszkodowanych przez ustawę represyjną nadal czeka na sprawiedliwość. Wyroki przywracające im godność i emerytury w końcu zapadną. Wielu z represjonowanych może jednak nie doczekać tej chwili.  Dlatego Lewica chciała załatwić sprawę systemowo. Na połączonym posiedzeniu Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej, złożyłem w imieniu Nowej Lewicy poprawkę cofającą skutki ustawy represyjnej i przywracającą współczynnik 1,3 proc. za każdy rok służby w okresie PRL. Zdecydowaliśmy się na taką treść poprawki, która przywracała stan prawny sprzed przyjęcia ustawy represyjnej w 2016 roku, aby dać szansę innym ugrupowaniom opozycyjnym zagłosowania za poprawką.

W czasach PRL uczyniono wiele zła. Ale jednego zła nie można naprawiać innym. W demokratycznym państwie nie wolno stosować zasad odpowiedzialności zbiorowej.  Czy sprawiedliwością dziejową jest obniżanie emerytur osobom, które tworzyły kilkadziesiąt lat temu system PESEL? Składając poprawkę, liczyłem, że wobec zagrożenia za Wschodu, wszystkie siły polityczne będą mówić jedynym głosem, a cofnięcie ustawy represyjnej byłoby ważnym krokiem w stronę narodowego pojednania. 

Niestety przeliczyłem się. PO wciąż wspiera PiS w prześladowaniu służb mundurowych, popiera odpowiedzialność zbiorową i występuje przeciwko ponad 50 tysiącom emerytów. Poprawka została odrzucona. Przeciwko niej głosowało 35 posłów, w tym wszyscy politycy PiS. Za przyjęciem poprawki było 15 posłów. Jednak zaskakująca jest postawa Koalicji Obywatelskiej. Aż 15 posłów KO wstrzymało się od głosu, tylko 4 było za przyjęciem poprawki. W ten sposób Koalicja Obywatelska straciła szansę, by pokazać, że opozycja, dla dobra obywateli może działać razem. A nie do tego wciąż sama namawia? Dobrze, by mundurowi wyborcy nie zapomnieli o tym głosowaniu przy urnie.”

Marcin Kulasek

Poseł na Sejm RP, Wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej, Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem